Psychické problémy

Afektivní poruchy (poruchy nálad)

Afektivní poruchy, označované také jako poruchy nálady, představují skupinu psychických onemocnění, která se projevují výraznou změnou nálady. Tato změna často neodpovídá skutečným životním okolnostem a výrazně ovlivňuje myšlení, chování i tělesné funkce člověka.

Poruchy nálady mohou vést k potížím v přizpůsobení se běžným životním situacím a způsobovat sociální problémy – například v osobních vztazích nebo pracovním životě.

S těmito poruchami se často setkáváme nejen u duševních onemocnění, ale i jako doprovodný jev různých tělesných chorob. Změny nálady tak lze vnímat i jako varovný signál, kterým organismus upozorňuje na narušení své vnitřní rovnováhy nebo její ohrožení.

Typickým doprovodným rysem afektivních poruch je narušení úrovně aktivity (zvýšená nebo snížená) a změna motivace – tedy ochoty a schopnosti jednat v souladu s vlastními cíli a potřebami.

Mezi nejčastější afektivní poruchy patří:

  • Deprese – dlouhodobě pokleslá nálada, ztráta zájmu a radosti z běžných činností.

  • Bipolární porucha – střídání období deprese a mánie (nepřiměřeně zvýšené nálady a aktivity).

  • Dystymie – chronická, mírnější forma deprese s dlouhodobým průběhem.

  • Manická epizoda – období extrémně zvýšené nálady, energie a někdy i rizikového chování.

KNIŽNÍ DOPORUČENÍ
Putování s černým psem – Tessa Wigney, Kerrie Eyers a Gordon Parker

„Putování s černým psem“ je unikátní sbírka autentických příběhů lidí, kteří prošli zkušeností s depresí. Autoři Tessa Wigney, Kerrie Eyers a Gordon Parker přibližují, jak deprese vzniká, jaké jsou její nejtemnější okamžiky, včetně bojů s léčbou a sebevražednými myšlenkami. Kniha nabízí hluboký vhled do psychiky nemocných a zároveň ukazuje strategie, jak s touto nemocí účinně bojovat. Je určena nejen lidem trpícím depresí, ale i jejich blízkým a všem, kdo chtějí tuto vážnou nemoc lépe pochopit.

Jak jsme se zbláznili: můj táta Ota Pavel a já – Zuzana Peterová

Kniha „Jak jsme se zbláznili: můj táta Ota Pavel a já“ od Zuzany Peterové je intimní zpovědí Jiřího Pavla, syna slavného spisovatele Oty Pavla. Prostřednictvím deníkově laděných rozhovorů čtenář nahlíží do života rodiny Pavlových, poznamenaného maniodepresivní psychózou, kterou trpěl jak Ota Pavel, tak jeho syn Jiří. Kniha nabízí hluboký pohled na duševní nemoc, její dopad na rodinné vztahy a snahu o porozumění vlastnímu osudu. Publikace je doplněna dobovými fotografiemi z rodinného archivu a doslovem Jiřího Pavla staršího, bratra Oty Pavla.

Demence, mentální retardace a ztráta paměti

V této sekci vám představuji knihy zaměřené na problematiku mentálního postižení. 

Demence je stav, kdy člověk ztrácí schopnost pamatovat si a vykonávat běžné činnosti. Nejčastěji se objevuje u starších lidí a zahrnuje problémy s orientací, rozpoznáváním lidí nebo řečí. Každodenní úkoly se stávají stále náročnějšími.

Mentální retardace (mentální postižení) znamená omezenou schopnost učit se a rozumět složitějším úkolům. Lidé s tímto postižením mají nižší inteligenci a mohou potřebovat více podpory v každodenním životě, ale s pomocí mohou žít plnohodnotně.

Ztráta paměti znamená, že člověk zapomíná informace nebo si nové věci neumí zapamatovat. Může být způsobena nemocemi, úrazy nebo stárnutím. Existují způsoby, jak se s tím vypořádat, například trénováním paměti.

Knihy jsou určeny nejen odborníkům, jako jsou pedagogové, psychologové, lékaři nebo pracovníci v sociálních službách, ale i rodičům, pečujícím osobám a všem, kdo mají zájem o kvalitní a citlivý přístup k lidem s mentálním postižením. Mohou také přispět k vyšší kvalitě péče a k větší míře porozumění ve společnosti.

KNIŽNÍ DOPORUČENÍ
Antropoložka na Marsu – Oliver Sacks

Antropoložka na Marsu je sbírka sedmi fascinujících příběhů od neurologa Olivera Sackse, který se zaměřuje na jedinečné pacienty trpící různými neurologickými poruchami. Kniha zkoumá, jak tyto stavy ovlivňují jejich vnímání světa a jak se s nimi vyrovnávají.

KLÍČOVÉ PŘÍBĚHY​

  • Barvoslepý malířUmělec, který po ztrátě schopnosti vnímat barvy přetvořil svůj styl a vytvořil unikátní díla.
  • Chirurg s Tourettovým syndromem: Lékař trpící nekontrolovatelnými tiky, které se během operací zázračně vytrácejí, což ukazuje fascinující propojení těla a mysli.

  • Temple Grandin: Autistka, která se ve své knize popisuje jako „antropoložka na Marsu“, což odráží její vnímání světa jako cizince ve vlastní společnosti.

Sacksova kniha nabízí hluboký pohled na lidskou mysl a ukazuje, jak neurologické poruchy mohou vést k nečekaným schopnostem a adaptacím. Je určena nejen odborníkům, ale i široké veřejnosti, která se zajímá o lidskou psychiku a neurovědy.

Děti z planety D.S. – Olga Strusková

Kniha „Děti z planety D.S.“ od autorky Olgy Struskové nabízí hluboký pohled do života rodin, které vychovávají děti s Downovým syndromem. Formou upřímných zpovědí devíti matek různých věkových kategorií a stupňů postižení se čtenář seznamuje s jejich cestou k přijetí dítěte s touto diagnózou a s výzvami, kterým čelí v každodenním životě. Publikace se pohybuje na pomezí krásné literatury, literatury faktu a odborného pojednání, čímž přináší jedinečný pohled na tuto problematiku.

Kniha je doplněna ilustracemi dětí a stručnými informacemi o Downově syndromu od odbornic Dagmar Dzúrové a Anny Kopecké. Součástí jsou také kontaktní adresy na centra pomoci a kluby rodičů v České republice, což může být cenným zdrojem pro rodiny hledající podporu a informace.

Fobie, úzkosti a obsese

Fobie, úzkosti a obsese jsou psychické stavy, které mohou výrazně ovlivnit kvalitu života člověka. Tyto poruchy jsou spojeny se silnými pocity strachu, obav nebo nutkavých myšlenek, které mohou narušit každodenní fungování a komunikaci s okolím. 

Fobie jsou intenzivní a iracionální strachy z určitých situací, předmětů nebo aktivit. Člověk trpící fobií se často vyhýbá situacím, které by mohly vyvolat jeho strach. 

Úzkost je stav nepříjemného napětí a obav, který může být spojený s očekáváním nebezpečí nebo s obavami z budoucnosti. Může se projevovat jako neustálé znepokojení, nervozita nebo fyzické symptomy, jako je zrychlený tep, pocení nebo třes.

Obsese jsou nutkavé myšlenky, které se neustále vracejí a mohou být velmi obtěžující. Tyto myšlenky se často týkají nebezpečí nebo katastrofických scénářů, které si člověk opakovaně představuje. Obsesivní myšlenky mohou vést k nutkavému chování, jako je neustálé mytí rukou nebo kontrolování dveří.

KNIŽNÍ DOPORUČENÍ
Moc přítomného okamžiku – Eckhart Tolle

„Moc přítomného okamžiku“ od Eckharta Tolleho je kniha, která učí, jak dosáhnout vnitřního klidu tím, že se soustředíme na přítomný okamžik. Tolle tvrdí, že většina lidí žije buď v minulosti, nebo v budoucnosti, což způsobuje stres a nespokojenost. Skutečné štěstí a pohoda přicházejí, když se osvobodíme od myšlenek a plně se soustředíme na to, co se děje právě teď.

Autor také vysvětluje, že nejsme pouze souborem myšlenek. Když se od těchto myšlenek odpoutáme, můžeme zažít hluboký vnitřní klid. Kniha také ukazuje, jak tělo a okolní prostor mohou pomoci k dosažení tohoto klidu a zlepšení našich vztahů, protože přijetí přítomného okamžiku vede k harmonii s okolím.

Tolle nabízí praktické nástroje a cvičení, které čtenářům pomáhají žít v přítomnosti a dosáhnout vnitřního pokoje.

Když úzkost bolí – Jeromýn Janíček

Kniha „Když úzkost bolí“ od Jeronýma Janíčka je osobní a odborně podložený pohled na úzkostné poruchy, napsaný novinářem, který sám těmito problémy prošel. Autor se zaměřuje na destigmatizaci duševních onemocnění a poskytuje čtenářům nejen teoretické informace, ale i praktické rady a nástroje pro zvládání úzkosti.

Kniha je napsána srozumitelným jazykem a je určena širokému okruhu čtenářů – lidem trpícím úzkostnými poruchami, jejich rodinám, studentům medicíny a zdravotnickému personálu. Na závěr knihy čtenáři najdou slovníček odborných termínů a adresář užitečných kontaktů, což z ní činí praktického průvodce pro každodenní život s úzkostí.

Disociativní poruchy a psychosomatika

Disociativní (konverzní) porucha je duševní onemocnění, při kterém člověk ztrácí schopnost ovládat některé tělesné funkce (např. pohyb, řeč, citlivost), aniž by pro to existovala fyzická příčina. Často vzniká náhle po silném psychickém stresu nebo traumatu a může se opakovaně vracet. Příznaky bývají výrazem vnitřního emočního konfliktu a připomínají představu pacienta o tělesné nemoci, i když lékařské vyšetření nic neodhalí.

Poruchy osobnosti, chování a schizofrenie

Poruchy osobnosti jsou trvalé povahové odchylky, které významně ovlivňují kvalitu života jedince i jeho okolí. Tyto poruchy jsou často přítomné u pacientů s jinými psychiatrickými nebo adiktologickými problémy.

Poruchy chování jsou negativní odchylky v chování, kdy jedinec nerespektuje sociální normy odpovídající jeho věku a rozumovým schopnostem. Takové chování se projevuje v interakcích s prostředím, ve kterém žije.

Schizofrenie je vážné duševní onemocnění, které zásadně mění způsob, jakým člověk prožívá realitu, vnímá svět a komunikuje s okolím. Tento stav narušuje osobnost a může mít dlouhodobý, chronický průběh. Schizofrenie se projevuje poruchami myšlení, jako jsou bludy (nesprávné přesvědčení) a rozvolnění souvislostí mezi myšlenkami. Často dochází k halucinacím, kdy si člověk může vnímat věci, které neexistují, a jeho chování může být podivné nebo nepochopitelné pro ostatní. Tyto změny negativně ovlivňují nejen osobní vztahy, ale i schopnost pracovat a vykonávat běžné každodenní činnosti.

KNIŽNÍ DOPORUČENÍ
Birdy – William Wharton

Kniha Birdy od Williama Whartona je silným příběhem o přátelství, válce a touze po svobodě. Vypráví o dvou nerozlučných přátelích z dětství – Alovi, potomkovi italských emigrantů, a Birdym, podivínském snílku, který touží létat. Román začíná v okamžiku, kdy zraněného Ala pozvou z vojenské nemocnice do blázince, kde se léčí Birdy. Psychiatr chce vyzkoušet, zda by Al, jako starý kamarád svého přítele, nějak neuzdravil. Al prosedí mnoho hodin u Birdyho a vzpomíná na společné zážitky. Román je fascinujícím sledem nezapomenutelných epizod a především strhujícím podobenstvím o touze člověka po svobodě.

Kniha byla také zfilmována v roce 1984, což přidává další rozměr k jejímu příběhu. Pokud hledáte silný a emotivní příběh o přátelství, válce a lidské touze po svobodě, Birdy je knihou, kterou byste neměli minout.

Schizofrenik – Petr Novotný

Kniha Schizofrenik od českého spisovatele Petr Novotného je román, který se odehrává v prostředí komerčních literárních ateliérů v Monte Carlu a psychiatrické léčebny. Příběh sleduje hlavního hrdinu Ondřeje Langa, jehož léčba duševní nemoci je propojena s očistným mechanismem lásky. Novotný v díle s ironií hodnotí svět komerčních spisovatelů a některých mistrných podvodníků života, přičemž satiricky zobrazuje literární tvůrce i uměleckou kritiku.

Román byl vydán v roce 1989 Severočeským nakladatelstvím. Na Databázi knih má hodnocení 40 % na základě 8 recenzí.

Poruchy příjmu potravy

Poruchy příjmu potravy (PPP) jsou duševní onemocnění, která se projevují neschopností přijímat potravu v přiměřeném množství a jsou úzce spojena s negativním vnímáním vlastního těla a poškozeným sebeobrazem. Nejčastěji se jedná o mentální anorexii a bulimii. Tyto poruchy mohou postihnout každého, bez ohledu na věk, pohlaví či sociální status, ale nejvíce se vyskytují u dívek v období puberty, kdy čelí silnému tlaku společnosti a procházejí změnami ve svém těle.

Typy poruch příjmu potravy:

Mentální anorexie – Záměrné hladovění spojené se strachem z tloustnutí, bez ohledu na reálnou váhu. Lidé trpící anorexií se často vyhýbají jídlu a mohou používat zvracení, laxativa nebo diuretika, což může vést k podvýživě a v extrémních případech k smrti.

Bulimie – Opakované nutkavé přejídání se, které je následováno kompenzačními chováním, jako je zvracení, užívání laxativ nebo intenzivní cvičení, aby se zabránilo nárůstu váhy.

Záchvatovité přejídání – Nekontrolované přejídání, i když člověk není hladový, což vede k pocitům viny a znechucení. Tyto záchvaty se často odehrávají v soukromí, aby se člověk vyhnul ztrapnění.

PPP jsou vážné poruchy, které vyžadují odbornou pomoc a léčbu.

KNIŽNÍ DOPORUČENÍ
Já jsem hlad – Petra Dvořáková

Kniha „Já jsem hlad“ od Petry Dvořákové je silným a intimním autobiografickým příběhem, který se zaměřuje na autorčin boj s mentální anorexií. Autorka v ní otevřeně popisuje složité rodinné vztahy, osobní traumata a hledání identity, které vedly k rozvoji této závažné poruchy příjmu potravy. Autorka se také dotýká témat víry, milostných vztahů a osobního hledání smyslu života. Kniha je napsána v autentickém a osobním tónu, což čtenářům umožňuje hluboký vhled do jejího vnitřního světa.

Tento příběh je cenným příspěvkem k diskusi o mentální anorexii a jejích psychologických a sociálních aspektech. Je vhodný pro čtenáře, kteří se zajímají o osobní příběhy, psychologii a problematiku poruch příjmu potravy.

Mentální anorexie – František David Krch

Kniha „Mentální anorexie“ od Františka D. Krcha se zaměřuje na problematiku mentální anorexie, její příčiny, projevy a možnosti léčby. Autor popisuje, jak anorexie ovlivňuje chování pacientů, kteří často manipulují s okolím a odmítají přijmout pomoc. V knize je věnována zvláštní pozornost dětským pacientům a obsahuje i praktické rady pro změnu jídelních návyků a postojů. Je určena odborníkům, pacientům a jejich rodinám.

Postoj k životu a psychologie všedního dne

Tento typ knih se sice nevěnuje přímo psychickým onemocněním, ale úzce souvisí s duševním zdravím. Nabízí čtenáři podporu prostřednictvím pozitivního myšlení, motivace a emočního posílení. Cílem je pomoci lidem lépe přijmout sami sebe, zlepšit jejich náladu a životní pohled – ať už skrze inspiraci, laskavost nebo humor.

KNIŽNÍ DOPORUČENÍ
Miluj svůj život – Louise L. Hay

Kniha „Miluj svůj život“ od Louise L. Hay je motivační příručka zaměřená na osobní rozvoj a pozitivní myšlení. Autorka, známá představitelka hnutí New Age, v ní prezentuje myšlenku, že změnou myšlení a postojů můžeme pozitivně ovlivnit své zdraví a životní situace. Kniha nabízí praktické rady a afirmace, které mají čtenářům pomoci překonat negativní přesvědčení a vést k větší sebelásce a vnitřní harmonii. Je určena všem, kteří hledají cestu k lepšímu pochopení sebe sama a touží po pozitivní změně ve svém životě.

Úterky s Morriem – Mitch Albom

Kniha „Úterky s Morriem“ od Mitche Alboma je dojemným memoárem, který zachycuje poslední měsíce života Morrieho Schwartze, Albomova bývalého vysokoškolského profesora. Po letech se Albom dozvídá o Morrieho vážné nemoci (ALS) a rozhodne se obnovit jejich vztah prostřednictvím pravidelných úterních setkání. Během těchto návštěv Morrie sdílí své životní moudrosti a pohledy na lásku, smysl života, odpuštění a smrt. Kniha nabízí hluboké zamyšlení nad hodnotami, které jsou v životě skutečně důležité, a inspiruje čtenáře k přehodnocení vlastních priorit a vztahů.

Sexuální poruchy

Téma lidské sexuality je úzce spjato s psychikou – potíže jako sexuální dysfunkce, deviace nebo nepřijetí vlastní identity mohou být hluboce traumatizující. Mnoho lidí navíc čelí zakořeněným mýtům a zkresleným představám.

KNIŽNÍ DOPORUČENÍ
Erotická inteligence – Esther Perel

Kniha „Erotická inteligence“ od Esther Perel nabízí hluboký pohled na to, proč se v dlouhodobých vztazích často vytrácí vášeň a jak ji lze znovu probudit. Autorka, zkušená párová terapeutka, čerpá ze své praxe a ukazuje, že touha není samozřejmostí, ale dovedností, kterou je třeba rozvíjet.

Autorka upozorňuje, že snaha o rovnost, bezpečí a rutinu ve vztahu může být v rozporu s erotickým napětím. Zdůrazňuje, že erotika potřebuje prostor pro tajemství, hravost a překvapení. Kniha nabízí praktické rady a příběhy z terapeutické praxe, které pomáhají čtenářům pochopit dynamiku touhy a najít způsoby, jak udržet vášeň živou i po letech soužití. 

Kniha je určena všem, kteří chtějí prohloubit své porozumění partnerské intimitě a hledají inspiraci, jak oživit svůj sexuální život.

Povídky o manželství a o sexu – Michal Viewegh

Kniha „Povídky o manželství a o sexu“ od Michala Viewegha je povídkovým románem, jehož hlavním hrdinou je pětatřicetiletý spisovatel Oskar. Po rozvodu se svou ženou Zuzanou se Oskar snaží zvyknout na samotu a užívá si staromládenecký život se všemi jeho slastmi i strastmi. Příběhy, často s erotickým podtextem, zkoumají témata lásky, nevěry, výčitek svědomí a hledání smyslu v mezilidských vztazích. Například povídka „Fiacolata“ vypráví o Oskarově tajném mileneckém vztahu s Monikou, manželkou jeho nejlepšího přítele, a o morálních dilematech, která z toho plynou .​

Kniha je psána lehkým, humorným stylem, typickým pro Vieweghovu tvorbu, a nabízí čtenářům pohled na mužskou psychiku a vztahy s nadhledem a ironií.

Sklony k sebeobviňování a sebevraždě

Sebeobviňování je vnitřní proces, kdy člověk neustále viní sám sebe za chyby, selhání nebo i události, které nemohl ovlivnit. Tento způsob myšlení je často zakořeněn ve výchově nebo traumatech z minulosti a bývá spojen s nízkým sebevědomím a úzkostí. Člověk podléhající sebeobviňování si často klade přehnané nároky a nedokáže být k sobě laskavý. Cesta k osvobození od sebeobviňování spočívá ve vědomém nahlížení na své myšlenky, práci s emocemi a v pěstování soucitu k sobě samému.

Sebepoškozování je úmyslné ubližování sobě samému, často formou řezání, škrábání, pálení nebo jiného fyzického zraňování. Slouží jako nezdravý způsob, jak zvládat silné negativní emoce, napětí nebo vnitřní bolest. Nejčastěji se objevuje u lidí trpících úzkostí, depresí či traumatem. Tento způsob úlevy však přináší jen dočasné uvolnění a může vést k závislosti, prohlubování psychických potíží i riziku vážného zranění. Důležitá je včasná odborná pomoc a podpora.

Sebevražda je vědomé a úmyslné ukončení vlastního života, které je často důsledkem kombinace psychických problémů, životních krizí a ztráty smyslu života. Tento čin je obvykle spojen s duševními onemocněními, jako jsou deprese, bipolární porucha nebo závislosti. Varovné signály bývají přítomny, a i když je téma sebevraždy tabu, je důležité o něm mluvit otevřeně a včas hledat pomoc. Mozkové funkce ovlivňující rozhodování mohou v těžkých chvílích ztížit hledání jiného řešení, což dělá tento problém ještě složitější.

KNIŽNÍ DOPORUČENÍ
Veronika se rozhodla zemřít – Paulo Coelho

Veronika se rozhodla zemřít od Paula Coelha vypráví příběh mladé Slovenky, která se rozhodne spáchat sebevraždu, protože cítí, že její život nemá smysl. Po nezdařené sebevraždě a následném pobytu v psychiatrické léčebně zjistí, že má vážně poškozené srdce, což ji přiměje znovu bojovat o svůj život. Kniha se zaměřuje na hledání smyslu života a vnitřní proměnu, která nastane v těžkých chvílích.

Když Nietzsche plakal – Irvin D. Yalom

Když Nietzsche plakal od Irvina D. Yaloma je fiktivní příběh, který propojuje svět filozofie a psychologie. Hlavními postavami jsou filozof Friedrich Nietzsche a psychoterapeut Josef Breuer, kteří se setkávají ve Vídni 19. století. Příběh zkoumá vztah mezi oběma muži, jejich vnitřními démony a hledáním smyslu života. Kniha se zaměřuje na téma duševního zdraví, přátelství a existenciálních otázek, čímž spojuje filozofické myšlenky s psychoterapeutickými principy.

Specifické poruchy chování, učení a pozornosti

Poruchy učení, chování a pozornosti zahrnují specifické problémy, které ovlivňují schopnost jedince efektivně se učit nebo se chovat v rámci normy. Společným jmenovatelem těchto poruch je často hyperaktivita a impulzivnost. V léčbě se pracuje s logopedií a motorikou, zejména u dětí, které jsou nejčastěji postiženy.

  • ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder): Porucha se projevuje hyperaktivitou, impulzivností a obtížemi s koncentrací.

  • Dyslexie: Obtíže při čtení, zejména v rychlosti, přesnosti a porozumění textu.

  • Dysgrafie: Porucha psaní, která ovlivňuje schopnost psát správně a plynule.

  • Dysortografie: Porucha pravopisu, kde jsou problémy s přesným zápisem písmen, délkami a měkkostí.

  • Dyskalkulie: Obtíže v matematice, zejména v oblasti počítání a logického usuzování.

KNIŽNÍ DOPORUČENÍ
Neklidné dítě – Jiřina Prekopová a Christel Schweizer

Kniha se věnuje dětem s výraznou neklidností, hyperaktivitou a poruchami pozornosti (např. ADHD). Nabízí odborný, ale srozumitelný pohled na příčiny těchto projevů, jejich vliv na vývoj dítěte a možnosti nápravy a terapie. Je určena především rodičům a pedagogům, kteří hledají porozumění a praktické rady, jak s těmito dětmi pracovat.

Spratek: Příběh dítěte, které nikdo nemiloval – Torey L. Hayden

Kniha je silným, skutečným příběhem o malé dívce, která si prošla traumatem, zanedbáváním a násilím. Autorka, speciální pedagožka, popisuje svou cestu, jak se snaží s Sheilou navázat důvěru a pomoci jí překonat hluboké psychické rány. Kniha ukazuje, jak důležitou roli může sehrát laskavý a trpělivý dospělý v životě dítěte s poruchami chování.